درباره ی کلیسای فلورانس

درباره ی کلیسای فلورانس

درباره ی کلیسای فلورانس

اگر به چشم انداز شهری فلورانس نگاهی بیندازید بنایی زیبا و استواری را می بینید که سالیان سال از برجسته ترین و زیباترین ساختمان های شهر بوه است. کلیسای جامع فلورانس نه فقط به خاطر بزرگی و زیباییش که به دلیل تاریخ صدها ساله و معماری شاهکار گنبدش شایسته تحسین و بازدید است. می خواهیم واقعیت هایی جالب درباره کلیسای جامع فلورانس بگوییم تا با این شاهکار معماری بیشتر آشنا شوید.
درباره ی کلیسای فلورانس
پل پونته وچیو، نماد جاودانه فلورانس در ایتالیا
در سال ۱۲۹۳ ، گروهی از معماران با برنامه های بلندپروازانه و ایده های ناب مامور شدند تا کلیسایی زیبا به همراه گنبدی خیره کننده درست کنند هرچند که در آن زمان هیچ تکنولوژی ای برای درست کردن گنبد وجود نداشت. به هر حال، آن ها شروع به ساخت کلیسا کردند اما بخشی از گنبد را سال ها نیمه کاره رها کردند به طوری که از شروع تا کامل شدن این کلیسا بیش از ۱۴۰ سال به طول انجامید.
گنبد زیبای کلیسای جامع فلورانس ایتالیا
گنبد کلیسا در طول ۱۶ سال ساخته شد
درباره ی کلیسای فلورانس
در دوره ای که مدت زمان زیادی برای ساخت معماری های مختلف طول می کشید و هیچ طراحی نتیجه کار خودش را نمی دید برونلسکی موفق شد پروژه خودش را در طول ۱۶ سال تمام کند و شاهکار خود و واکنش تحسین برانگیز دیگران را ببینید. او کار ساخت این گنبد را در سال ۱۴۲۰ شروع و در سال ۱۴۳۶ تمام کرد؛ مدت زمانی که برای خلق این شاهکار خیلی کم به نظر می رسد.
این کلیسا بر روی کلیسایی کوچک ساخته شده است
هنوز هم آثار به جای مانده از کلیسای قبلی را می توان در زیر این کلیسا دید. این کلیسای کوچک در بین قرن های ۴ تا ۶ ساخته شده بود، در کلیسای جامع یک موزه زیر زمینی هست که در آن می توانید آثار کشف شده آن کلیسا را ببینید.
کسی که گنبد این کلیسا را ساخت هیچ تجربه قبلی معماری نداشته است
برونلسکی یک طلاساز بود و قبلا هیچ کار معماری ای انجام نداده بود ولی در مقابل تعجب همگان توانست بنایی را بسازد که به طور حیرت آوری تا امروز پابرجا مانده است. انگار کار طلا سازی و پیوند زیبایی، ظرافت و مهارت او را در کار معماری خبره کرده بود.
کلیسای جامع فلورانس
درباره ی کلیسای فلورانس
زمانی که برونلسکی (معمار گنبد کلیسا) به دنیا آمد ۸۰ سال از شروع ساخت این کلیسا بدون هیچ نتیجه ای گذشته بود
همانطور که ساخت کلیسا ادامه پیدا می کرد و کلیسا بزرگ و بزرگ تر می شد یک سوال همچنان بدون جواب مانده بود: اینکه چگونه می توان بر روی این بنای عظیم گنبدی بزرگ درست کرد! هیچ کس ایده و طرحی نداشت تا در نهایت برونلسکی موفق به این کار شد.
این کلیسا سومین کلیسای جامع بزرگ دنیاست
این کلیسای جامع بعد از کلیسای جامع سنت پیترز در رم و سنت پل در لندن سومین کلیسای جامع بزرگ دنیاست. در قرن ۱۵، زمانی که ساخت این کلیسا به پایان رسید با ۱۵۳ متر طول، ۹۰ متر عرض و ۹۰ متر ارتفاع بزرگ ترین کلیسای جامع دنیا بود.
نمای ظاهری کلیسا در ابتدا این شکلی نبود
درباره ی کلیسای فلورانس
این کلیسا در سال ۱۲۹۴ توسط آرنولفو طراحی شد، طراحی ای که در طول زمان بارها دستخوش تغییر شد. در سال ۱۴۱۸ کلیسا ساخته شد و فقط گنبدش نیمه تمام ماند اما شاید برایتان جالب باشد که بدانید آنچه امروز از نمای ظاهری این کلیسا می بینیم در سال ۱۸۸۷ درست شده است. این گنبد، ویترینی از هنرمندی چندین و چند طراح و معمار است که در طول سالیان، هنر خود را برای تکمیل این گنبد به کار برده اند.
درباره ی کلیسای فلورانس
در این کلیسا در واقع دو گنبد وجود دارد
چیزی که شما به عنوان گنبد می بینید در واقع پوسته سازه درونی است. بین پوسته و سازه آجری راه پله ای وجود دارد که با ۴۳۶ پله به بالای کلیسا می رسد و همانطور که از گنبد بالا می روید می توانید نگاهی به طرح اولیه گنبد بیندازید.
گنبد این کلیسا بزرگ ترین گنبد آجری دنیاست
این گنبد همچنان بزرگ ترین گنبد آجری دنیاست و پرابهت تر از گذشته پابرجا مانده است.

منبع:الی گشت