مجموعه گردشگری گنجنامه همدان | اماکن تفریحی همدان

مجموعه گردشگری گنجنامه همدان | اماکن تفریحی همدان

مجموعه تفریحی گردشگری گنجنامه همدان
تفرجگاه گنجنامه همدان یا به قولی دهکده تفریحی گردشگری گنجنامه همدان از قسمتهای مختلفی تشکیل شده است. بخشهایی که گاه تاریخی باستانی در پشت خود دارند و همچنین بخشهایی که در جهت رفاه و تفریح گردشگران و علاقمندان ایجاد شده است.
سنگ نبشته های گنج نامه :
سنگ‌نبشته‌های گنج‌نامه، نوشتارهایی از دوران داریوش و خشایارشای هخامنشی است که بر دل یکی از صخره‌های کوه الوند در فاصله ۵ کیلومتری جنوب غرب همدان و در انتهای درهٔ عباس‌آباد حکاکی شده‌است.
کتیبه‌ها هر کدام در سه ستون ۲۰ سطری به زبان‌های پارسی باستان،بابلی و عیلامی قدیم نوشته شده‌اند. متن پارسی باستان در سمت چپ هر دو لوح جای گرفته‌است و پهنایی معادل ۱۱۵ سانتی متر دارد. متن بابلی در وسط هر دو کتیبه نوشته شده و متن عیلامی در ستون سوم قراردارد.
این کتیبه‌ها از دیرباز نام‌های گوناگونی را بر خود گرفته‌است، از جمله، سنگ نبشته، نبشت خدایان، دادمهان یا دادبهان، تنبابر، کتیبه‌های الوند، جنگ نامه و گنجنامه، که دو نام جنگ نامه و گنجنامه در سده‌های اخیر بیشتر کاربرد داشته است.
در خصوص وجه تسمیه گنجنامه می‌توان گفت: گنجنامه در زبان پارسی به معنای حکایت و داستان گنج است و عموم مردم را تصور بر این بوده‌ است که راز گنجی نهان را در این کتیبه‌ها نگاشته‌اند و به نظر می‌رسد واژهٔ جنگ نامه نیز تحت تاثیر ذهنیتی که از جنگ و جنگاوری شاهان گذشته در سر مردم بوده، یا با جایگزینی عامیانه کلمه جنگ بجای گنج بوجود آمده باشد.
سنگ نبشته‌های باستانی گنجنامه در جنوب غربی همدان به فاصله پنج کیلومتری محل فعلی شهر، در انتهای دره سرسبز و خرم عباس آباد و در ابتدای مسیر جاده‌ای که همدان را به تویسرکان و غرب کشور مرتبط می‌سازد و روی یکی از صخره‌های الوند واقع شده‌است.
از آنجا که این مسیر در عهد هخامنشیان یکی از شعبات اصلی راه باستانی شاهی بوده که از دامنه الوند، هگمتانه یعنی پایتخت تابستانی هخامنشیان را به بابِل در مرکز میانرودان مرتبط می‌ساخت، از راه‌های پر رفت و آمد و امن دوران باستان به شمار می‌رفت.
بعلاوه این راه به جهت ختم به بابِل، راه مقدسی نیز محسوب می‌شد. به همین دلیل مکان مناسبی بود تا شاهان این دودمان با ایجاد سنگ نگاشته، باورها و اندیشه‌های پاکشان و همچنین بزرگی و عظمت نیاکان خود را به رهگذران گوشزد نمایند.
کتیبه‌های گنجنامه بر گران سنگی از خارا، به سه زبان (پارسی باستان، عیلامی و بابلی)، هر کدام در ۲۰ سطر و از چپ به راست به خط میخی نگاشته شده‌است که بالا سمت چپ متعلق به داریوش و پایین سمت راست مربوط به پسرش خشایارشا می‌باشد که کاملا مشخص است که نخست کتیبه سمت چپ توسط داریوش بزرگ نوشته شده بوده و بعدها کتیبه دوم به وسیله خشایارشا به آن سنگ خارا اضافه شده‌است.
همچنین کاملا روشن است که کتیبه دوم به تقلید از کتیبه نخست نوشته شده، هم نوشته‌ها یکی هست و هم معنی هر دو کتیبه کاملا یکی می‌باشد و تنها در کتیبه دوم به جای اسم «داریوش شاه»، «خشایارشا» پسر داریوش نوشته شده‌است که این امر در نوشتار خط میخی این دو کتیبه به وضوح نمایان است.
مجموعه تله کابین گنجنامه :
مجموعه تفریحی، توریستی و ورزشی تله کابین گنجنامه همدان در میدان گنجنامه و در 5 کیلومتری شهر همدان و در مجاورت کتیبه‌های کهن و آبشار گنجنامه واقع شده است.
تله‌کابین گنج‌نامه وسیله‌ای برای عزیمت به ارتفاعات کوهستانی قله‌ای است که این روزها به «عروس کوه‌های ایران» معرف حضور همگان بوده و بدون تردید زیبایی‌های نهفته در دل رشته کوه الوند از جمله طبیعت دلربا، کوه‌ها و صخره‌های بلند و آبشار زیبای گنج‌نامه، جذابیت‌های گردشگری منحصر به فردی را فراهم ساخته است.

آب و هوای مطبوع کوهستان، دره فرح بخش الوند و چشم انداز زیبای دشت میشان جذابیتی را پدید آورده که گردشگران داخلی و خارجی را به خود جذب می نماید.
این پروژه عظیم تحولی عظیم در در گردشگری ایران است که تمامی امکانات یک گردشگر، اعم از تفریحی، ورزشی، اقامتی و حتی آموزشی را فراهم می کند.
امکانات خاص هیجان انگیز ورزشی نظیر سکوی پرش بانجی جامپینگ، کابل پرواز تیرول، دیواره سنگ نوردی، پیست تریال، تعادل هوایی(رنجر)، سالن بولینگ، پیست اسکی، پیست سورتمه سواری و … به همراه امکانات و خدمات ویژه تفریحی شامل شهربازی سرپوشیده، باغ گیاهان، راه اندازی غرفه های صنایع دستی، پوشاک، عرقیجات، محصولات فرهنگی، آتلیه عکاسی، رستورانهای سنتی و فرنگی و پارکینگ‌های روباز و سر پوشیده قابلیت حضور گردشگران را در بهترین شکل فراهم نموده است تا گردشگران ساعاتی طولانی و حتی چند روز از ایام سفر خود را در این دهکده در کنار الوند، کوه همیشه سرفراز بگذرانند.منبع مکانبین

گردشگری همدان

گردشگری همدان

گردشگری همدان
همدان از استان‌های غربی کشور است که تاریخ غنی دارد و همواره مورد توجه گردشگران در تعطیلات، به خصوص نوروز است. با راهنمای سفر به همدان همراه کجارو باشید.
گردشگری همدان
تبلیغات
رزرو هتل در سراسر جهانبلیط هواپیما با تخفیف، تراولچیتور اروپا
استان همدان به عنوان پایتخت تاریخ و تمدن ایران، در غرب کشور قرار گرفته است. این استان از شمال با استان‌های زنجان و قزوین، از جنوب با استان لرستان، از شرق با استان مرکزی و از غرب با استان‌های کردستان و کرمانشاه همسایه است. همدان با وجود انواع جاذبه‌های مذهبی، طبیعی و تاریخی، گروه‌های مختلف مردم را با هر نوع سلیقه و ذائقه‌ای به خود جذب می‌کند. در این راهنمای کجارو، هر آنچه در این سفر پیش روی شما است را توضیح خواهیم داد.

گردشگری همدان

آب و هوا

استان همدان منطقه‌‌ای مرتفع است و کوه الوند در جنوب و غرب شهر همدان قرار دارد. در ناحیه شمال شرقی و شرق ارتفاعات الوند در میان کوه الوند و کوه گرین، اراضی پست و دشت‌های هموار استان قرار گرفته است. دشت‌های وسیع شمال و شمال شرقی استان در مسیر بادهای شدید است. وجود این دشت‌ها در مجاورت نواحی مرتفع و کوهستانی باعث وزش بادهای شدیدی در سطح استان می‌شود؛ به همین دلیل استان همدان از مناطق بادخیز کشور به شمار می‌آید و اغلب شهرهای استان همدان در ارتفاعات واقع شده‌اند. از دیگر عوامل مؤثر در شرایط جوی این استان یکی دوری آن از دریا و دیگری جریان‌های پرفشار هوای سرد شمالی و غربی است. به طورکلی مناطق مرتفع استان آب‌ هوای سرد کوهستانی دارد و مناطق جنوبی آن (ملایر و نهاوند) دارای آب‌وهوای معتدل کوهستانی است.

نحوه سفر و ورود

برای سفر به استان تاریخی و زیبای همدان، بسته به مبدا خود می‌توانید از هواپیما، اتوبوس و یا خودروی شخصی‌تان استفاده کنید. استان همدان از طریق ایستگاه راه آهن ملایر نیز با قطار قابل دسترسی است.

گردشگری همدان
فرودگاه همدان در ۵ کیلومتری شهر همدان قرار دارد. در نیمه‌ی نخست سال ۱۳۹۰ شمسی ۱۴ پرواز در هفته از طریق فرودگاه همدان به شهرهای تهران، مشهد، کیش و سوریه انجام می‌شد.

اتوبوس

پایانه بزرگ همدان برای سفر به استان‌های مختلف (دور)
پایانه اکباتان (برای سفرهای شهرستانی)
پایانه سفیدآبی (برای سفر به روستاها)
خودرو شخصی

اگر تصمیم دارید با ماشین خود به این استان سفر کنید، مسیرهای زیر، ورودی‌های این استان هستند:

مسیرهای ورودی شمالی از ساوه و زنجان به همدان
مسیر شرقی از سمت ملایر به سمت همدان و مسیر غربی از سمت کرمانشاه و سنندج به سمت همدان
مسیرهای کم تردد از روستاهای اطراف به شهر متصل می‌شوند: جاده روستای شورین که در نهایت به فامنین می‌رسد و مسیر روستای چشین که از روستاهای مختلف در آن ناحیه گذر می‌کند.
آزادراه ساوه-همدان به عنوان بخش عمده و مهمی از آزادراه غرب کشور
مکان‌های اقامتی

اگر جزو افرادی هستید که اقوام، دوستان و یا آشنایان نزدیکی در این شهر و استان دارید و می‌توانید در مدت تعطیلات مهمان آن‌ها باشید، قطعا دغدغه‌ی اقامت را نخواهید داشت. اما در غیر این صورت بعد از ورود به شهر اولین مسئله‌ای که پیش روی شما خواهد بود،‌ مکان اقامت و خواب است. بهتر است پیش از سفر، با توجه به شرایط و بودجه‌ی خود و همچنین شرایط و امکانات مکان‌های اقامتی مختلف، درباره‌ی محل اسکان خود جستجو کنید و در صورت تمایل از قبل اقدام به رزرو کنید. در استان همدان هتل‌های مختلفی با امکانات متفاوت و قیمت‌های مناسب برای گردشگران و مسافران وجود دارد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

مهمانسرای جهانگردی غار علیصدر
گردشگری همدان

این هتل (مهمانسرای) دو ستاره در کنار شگفت‌انگیزترین و یکی از طویل‌ترین غارهای آبی جهان در شمال غربی همدان قرار دارد و به دلیل قرار گرفتن در روستای علیصدر (بخش گل‌تپه کبودرآهنگ) از چشم‌اندازی زیبا، دلنواز و دیدنی برخوردار است. هزینه‌ی اقامت در اتاق دو تخته‌ی این هتل به ازای یک شب ۱۸۳۰۰۰ تومان است. ضمنا فاصله‌ی هتل تا فرودگاه ۷۰ کیلومتر است.

هتل آپارتمان خاتم

هتل آپارتمان خاتم واقع در میدان فلسطین شهر همدان، امکاناتی مناسب و قیمتی متوسط را ارائه می‌دهد. این هتل امکانات رفاهی، تفریحی و خدماتی مناسبی برای گردشگران و مسافران فراهم نموده است. با حدود ۱۵ دقیقه پیاده‌روی از این هتل می‌توانید به مسجد جامع، تپه هگمتانه و آرامگاه باباطاهر برسید. فاصله‌ی هتل خاتم تا فرودگاه نیز ۱۵ دقیقه با ماشین است و برای یک شب اقامت در اتاق دو تخته‌ی این هتل لازم است مبلغ ۱۶۰۰۰۰ تومان بپردازید.

هتل بین‌المللی باباطاهر

هتل بین‌المللی باباطاهر در شهر همدان و در ضلع شرقی آرامگاه باباطاهر قرار گرفته است. این هتل دارای امکانات و خدمات به‌روز، رستوران‌های ملیتی، و چشم‌انداز بام الوند است. فاصله‌ی کم این هتل تا مراکز تجاری و تفریحی شهر، بی‌تردید سفری لذت‌بخش و به‌یادماندنی را برای دوست‌داران تفریح، خرید و سرگرمی مهیا می‌کند. فاصله‌ی هتل تا فرودگاه همدان ۱۰ کیلومتر است و در زمان اندکی می‌توانید به آرامگاه بوعلی سینا، تپه‌ی باستانی و گنبد علویان بروید. اقامت یک شبه در اتاق دو تخته‌ی این هتل ۳۵۳۰۰۰ تومان است و اگر محدودیت بودجه ندارید مناسب خواهد بود. ضمنا هتل باباطاهر به هیچ عنوان کنسلی ندارد؛ بنابراین اگر از قبل اقدام به رزرو این هتل می‌کنید، با در نظر داشتن این نکته برنامه‌ی سفر و حرکت خود را تنظیم کنید.

از دیگر هتل‌های این شهر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

گردشگری همدان

هتل آرین در مرکز شهر همدان (هزینه اقامت یک شبه در اتاق دو تخته ۲۱۶۰۰۰ تومان)
هتل پارسیان بوعلی در خیابان بوعلی و در نزدیکی آرامگاه بوعلی و باغ نظری (هزینه اقامت یک شبه در اتاق دو تخته ۲۹۴۰۰۰ تومان)
هتل پارسیان آزادی در بلوار ارم واقع در منطقه‌ی باغشهر همدان در دامنه‌ی کوه الوند، در فاصله‌ی بسیار نزدیک به تپه‌های عباس‌آباد، آبشار و کتیبه‌های گنج‌نامه و تله‌کابین و پیست اسکی تاریک‌دره (هزینه‌ی اقامت یک شبه در اتاق دو تخته ۲۹۴۰۰۰ تومان)
حمل و نقل عمومی و گشتن در همدان

خودروی شخصی

خیالتان راحت، در همدان نه خبری از ترافیک سنگین تهران هست و نه طرح زوج و فرد و طرح ترافیک. بنابریان اگر با خودروی شخصی قصد گشتن در همدان و بازدید از مکان‌های تاریخی و جاذبه‌های گردشگری همدان را دارید نگران ترافیک و شلوغی خیابان‌ها نخواهید بود. نکته‌ای که پس از مدتی گشتن در شهر متوجه خواهید شد، ساختار ویژه‌ی خیابان‌های آن است. بر خلاف سایر شهرها، خیابان‌های همدان به صورت دایره دایره، گرداگرد مرکز شهر کشیده شده‌اند. این طرح یادآور ساختار باستانی شهر همدان (هگمتانه) است که از هفت قلعه تودرتو تشکیل می‌شده است.

اتوبوس

مانند سایر شهرهای کشور، اتوبوس یکی از بزرگ‌ترین سامانه‌های حمل‌ونقل عمومی در همدان است که برای دسترسی به نقاط مختلف شهری می‌توانید از آن استفاده کنید. سامانه اتوبوسرانی همدان مجهز به سیستم کارت بلیت الکترونیک است.

تاکسی

تاکسی‌های مسیری و گردشی در سطح شهر وجود دارند و برای رفت‌وآمد خود می‌توانید از تاکسی استفاده کنید. نرخ کرایه‌های تاکسی در این شهر قیمت معمول و مناسبی دارد و از ۲۵۰ تومان برای کوتاه‌ترین مسیرهای درون‌شهری تا ۱۰۰۰ تومان به عنوان گران‌ترین و طولانی‌ترین مسیرها محاسبه می‌شود. به منظور استفاده از تاکسی بیسیم در همدان می‌توانید با شماره‌های ۱۸۴۴، ۱۸۳۳، ۱۸۲۸ و ۱۸۲۰ (بانوان) تماس بگیرید.
گردشگری همدان

غار علیصدر

قطعا بازدید از غار علیصدر با عنوان طولانی‌ترین غار آبی جهان، یکی از انگیزه‌های مهم و بخش جذاب و به‌یادماندنی سفر گردشگران به همدان است. بنابراین هرگز غار علیصدر را فراموش نکنید.

پس از خرید بلیت و ورود به غار، یک قایق پدالی به شما داده می‌شود که توسط یک قایقران هدایت می‌شود. در مدت چند ساعت قایق‌رانی در داخل غار، بر روی دیواره‌ی غار، طرح‌های بی‌نظیری را می‌بینید که هرگز از خاطرتان نخواهد رفت. این طرح‌های زیبا با رنگ‌های منحصر به‌فردشان به مرور زمان و به صورت طبیعی به وجود آمده‌اند.

سرمایی یا گرمایی هستید؟ اصلا نگران نباشید چرا که دمای غار در تمام مدت سال بسیار معتدل و حدود ۲۰ درجه سانتی‌گراد است. این غار سالانه گردشگران بی‌شماری را به این بخش از استان جذب می‌کند و بازدید از آن بسیار گویاتر از جملات و تصاویر، زیبایی‌های منحصر به فرد این جاذبه‌ی طبیعی را بیان می‌کند. ساعات بازدید از این غار ۸ صبح الی ۱۷ است.

دهکده تفریحی گردشگری گنج‌نامه

مجموعه‌ی تفریحی، توریستی و ورزشی گنج‌نامه‌ی همدان در میدان گنج‌نامه و در ۵ کیلومتری غرب شهر همدان و کوه‌های الوند قرار دارد. آب‌وهوای مطبوع کوهستان، دره فرح‌بخش الوند و چشم‌انداز زیبای دشت میشان جذابیتی را پدید آورده که گردشگران داخلی و خارجی را به خود جذب می‌نماید. این مجموعه شامل چندین جاذبه‌ی گردشگری است که در ادامه اشاره خواهد شد. برای بازدید از این مجتمع و انجام ورزش‌های مختلف آن از قبل برنامه‌ریزی کنید و یک روز کامل را به آن اختصاص دهید.

سنگ‌نبشته‌های گنج‌نامه
گردشگری همدان

سنگ‌نبشته‌های گنج‌نامه نوشتارهایی از دوران داریوش و خشایارشاه هخامنشی هستند که بر دل یکی از صخره‌های کوه الوند و در انتهای دره‌ی عباس‌آباد حکاکی شده‌اند. کتیبه‌ها هر کدام در سه ستون ۲۰ سطری به زبان‌های پارسی باستانی، عیلامی و بابلی نو نوشته شده‌اند. متن پارسی باستان در سمت چپ هر دو لوح جای گرفت است. متن عیلامی در وسط هر دو کتیبه نوشته شده و متن بابلی نو در ستون سوم قراردارد.

این کتیبه‌ها از دیرباز نام‌های گوناگونی را بر خود گرفته‌اند. دو نام «جنگ‌نامه» و «گنج‌نامه» در سده‌های اخیر مصطلح بوده است که درباره‌ی وجه تسمیه‌‌ی گنج‌نامه می‌توان گفت: گنج‌نامه در زبان فارسی به معنای حکایت و داستان گنج است و باور عموم مردم این بوده است که این کتیبه‌ها راز گنجی نهان را در خود دارند. بعد از رمزگشایی محتوی این کتیبه‌ها توسط اوژن فلاندن، باستان‌شناس فرانسوی، مشخص شد این باور عمومی درست نبوده است. به نظر می‌رسد واژه‌ی جنگ‌نامه نیز به دلیل ذهنیتی که از جنگ و جنگاوری شاهان گذشته در خاطر مردم بوده به وجود آمده باشد.

آبشار گنج‌نامه

آبشار گنج‌نامه که از چشمه‌سارها و کوه‌های الوند سرچشمه می‌گیرد و در رودخانه‌ی پایین آبشار می‌ریزد، در مجموعه‌ی تفریحی تاریخی گنج‌نامه قرار دارد. این آبشار ۱۲ متری در مسیر صعود به ارتفاعات کوه الوند و تپه‌ی دیدنی عباس‌آباد قرار دارد که با اندکی کوهپیمایی سبک از میان سنگ‌ها می‌توانید به بالای آبشار برسید. اکنون نمای دیدنی و زیبای گنج‌نامه و همدان زیر پاهای شماست. در روزهای سرد زمستان پیرامون آبشار یخ می‌بندد و قندیل‌ها و دیواره‌های یخی آن مکانی برای یخ‌نوردی است.

تله‌کابین گنج‌نامه

گردشگری همدان

مجموعه‌ی تله‌کابین گنج‌نامه تفریحات ورزشی بی‌نظیری را به گردشگران و بازدیدکنندگان ارائه می‌کند. این امکانات شامل سکوی پرش بانجی جامپینگ (دومین سکوی موجود در کشور)، کابل پرواز تیرول، دیواره سنگ‌نوردی، پیست تریال، تعادل هوایی، سالن بولینگ، پیست اسکی و پیست سورتمه‌سواری و خدماتی شامل خط تله‌کابین ، کافی‌شاپ و رستوران‌های متنوع و همچنین سوئیت‌های اقامتی است که به بهترین شکل، تمام نیازهای گردشگران و مسافران را فراهم می‌کند.

طول خط تله‌کابين گنج‌نامه ۱۶۸۰ متر و اختلاف ارتفاع آن ۸۰۰ متر است.

گردشگری همدان

پیست اسکی تاریک‌دره نیز در این مجموعه واقع است که طول این پیست حدود ۶۰۰ متر و شیب آن ۲۵ درصد است و در ماه‌های دی، بهمن، اسفند و فروردین قابل استفاده است. تله‌سیژ و تله‌اسکی این مجموعه فعال و در روزهای اسکی در خدمت علاقه‌مندان این ورزش است.

در ضلع غربی مجتمع گنج‌نامه ورزش تعادل هوایی قرار دارد که حفظ تمرکز و تعادل در اینجا حرف اول را می‌زند.

اگر دوست‌دار ورزش‌های هوایی هستید و می‌خواهید اوج هیجان را تجربه کنید، بر روی طناب‌های این مجموعه گام بردارید.

گردشگری همدان

اهل پیاده‌روی هستید؟ پیاده‌روی بر روی سطوح لغزان چطور؟ نظرتان در مورد پیاده‌روی بر روی سطح لغزان و در ارتفاع بسیار بالاتر از سطح زمین چیست؟

گردشگری همدان

اگر پاسخ شما به تمام این سوالات مثبت است، در ضلع غربی مجتمع گنج‌نامه تجربه‌ی جدیدی را به تجربات پیاده‌روی خود اضافه کنید. تجربه‌ای متفاوت از پیاده‌روی بر روی پل معلق ۲۰۰ متری را در خاطرات سفرتان به همدان ثبت کنید و با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

اگر جز کسانی هستید که پرواز فردی را دوست دارید و مایلید آن را تجربه کنید، به جمع دوست‌داران تیرول بپیوندید.

این ورزش را در ضلع شمالی مجموعه گنج‌نامه و بر روی کابلی به طول ۵۲۰ متر تجربه کنید. بر روی این کابل منظره‌ی شهر را از بلندای آسمان نظاره کنید.

دریاچه سد اکباتان

در ۱۱ کیلومتری شرق همدان می‌توانید از تنها دریاچه‌ی این شهر بازدید کنید. دریاچه‌ای زیبا که با وجود فضای سبز و امکانات تفریحی و گردشگری، مسافران بسیاری را به سوی خود جذب می‌کند. از تفریحات این دریاچه ورزش‌های آبی مانند قایقرانی و اسکی روی آب است. به منظور راحتی مسافران و گردشگران، امکاناتی چون رستوران و مهمانسرا در این منطقه‌ی تفریحی ساخته شده است.

سراب گیان

گردشگری همدان

سراب گیان در ۳۰ کیلومتری جنوب شهرستان نهاوند قرار گرفته است؛ بهشتی گمشده با درختان چنار کهنسال که نشان از قدمت طولانی این منطقه دارد. سراب گیان با آب جوشان و فراوان خود این طبیعت زیبا را پدید آورده است.

در ۲ کیلومتری سراب گیان، تپه‌ی باستانی گیان قرار دارد که از قدمتی چندهزارساله برخوردار است و آثار بسیاری از میان این تپه کشف شده است.

گیان واژه‌ای کردی به معنای جان است که به دلیل زیبایی‌های منطقه به سراب جان یا سراب گیان شهرت یافته است. در بالای سراب، سکوهای سیمانی متعددی برای استفاده‌ی مسافران و گردشگران احداث شده است.

آرامگاه باباطاهر عریان

همدان برای علاقه‌مندان به مکان‌های تاریخی و همچنین شعر، آرامگاه باباطاهر عریان را در خود دارد. وی عارف، شاعر ایرانی‌تبار و دوبیتی سرای اواخر سده چهارم و اواسط سده پنجم بوده است. این آرامگاه در میدانی به همین نام در شمال همدان قرار دارد. این اثر در سال ۷۶ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

در سطح محوطه‌ی داخلی آرامگاه، کاشی‌کاری معرق و تزئینات بسیار ظریفی به کار رفته که جلوه‌ی خاصی به قسمت‌های داخلی مزار داده است. اشعار باباطاهر با لهجه ملايری یا با لهجه‌ای از زبان لری سروده شده‌اند. در محوطه داخلی این آرامگاه، ۲۴ دوبیتی بر روی ۲۴ قطعه سنگ زیبا حک شده و در قسمت پایین اطراف محوطه داخلی مزار نصب شده است. همه روزه از ساعت ۹ صبح تا ۸ شب می‌توانید از این آرامگاه بازدید کنید.

در کنار این آرامگاه، موزه‌ی صنایع دستی استان همدان قرار دارد که پیشنهاد می‌کنیم در هنگام بازدید از آرامگاه باباطاهر، بازدید از این موزه را هم در برنامه‌ی خود قرار دهید.

آرامگاه ابوعلی سینا

آرامگاه طبیب، شاعر و عارف ایرانی، ابوعلی سینا، که شهرت جهانی دارد در میان میدانی به همین نام واقع است. میدانی بیضوی با درختان چنار کهنسال و آب‌نماهایی الهام‌گرفته از باغ‌های ایرانی، تفرجگاه زیبایی را به وجود آورده است.

طرح و نقشه‌ی بنا از روی قدیمی‌ترین بنای تاریخ‌دار اسلامی یعنی برج قابوس بن وشمگیر در شهر گنبد کاووس اقتباس شده است. تالار جنوبی آرامگاه به عنوان موزه، محل نگهداری سکه، سفال و اشیای کشف‌شده‌ی مربوط به هزاره‌های قبل از میلاد است. در تالار شمالی، مجموعه‌ای نفیس از کتاب‌های خطی و آثار بوعلی سینا گردآوری شده است.

تپه هگمتانه

این شهر کهن، نخستین پایتخت ایران بوده و به همراه آتن در یونان و رم در ایتالیا، از معدود شهرهای باستانی جهان است که همچنان زنده و مهم مانده است. هرودوت این شهر را ساخته دیااکو دانسته و گفته است که هفت دیوار داشته که هر کدام به رنگ یکی از سیاره‌ها بوده‌اند. در حفاری‌های باستان‌شناسی سال‌های اخیر در تپه‌ی هگمتانه مشخص شده است که محل کاخ‌های باشکوه این ناحیه‌ی باستانی، در تپه هگمتانه کنونی واقع بوده است. نکته‌ی قابل توجه این شهر باستانی، شبکه‌ی منظم و پیشرفته‌ی آب‌رسانی آن بوده است.

موزه هگمتانه

گردشگری همدان
بعد از دیدار از تپه‌ی هگمتانه، می‌توانید از موزه‌ی هگمتانه در ضلع شرقی تپه دیدن کنید. در راهرو و تالار سمت راست موزه، اشیایی که از هگمتانه کشف شده نگهداری می‌شوند. از برجسته‌ترین آثار این موزه پایه ستون‌های متعلق به کاخ‌های هخامنشی از جمله شالی ستون مربوط به دوران اردشیر دوم با متن میخی، دو مهر استامپی سنگی و شیشه‌ای مربوط به دوران قبل از اسلام و سرگاو از جنس سفال متعلق به دوران هخامنشی است. همه روزه از ساعت ۹ صبح تا ۷:۳۰ عصر می‌توانید از این موزه دیدن کنید.

بازار سنتی همدان

گردشگری همدان
دیدن بازار و مراکز خرید هر شهری همواره برای گردشگران و مسافران یکی از نقاط جذاب محسوب می‌شود. بازارهای سنتی نیز علاوه بر بازارهای مردن، همیشه علاقه‌مندان خاص خود را دارند. مجموعه بازار سنتی و کاروانسراهای شهر همدان، که از ۳۶ بازار و راسته بازار و ۳۶ سرا و کاروانسرا تشکیل شده است، اکثراً با سبک معماری دوره‌ی قاجاریه ساخته شده‌اند و با وسعتی حدود ۳۰ هکتار به دو صورت عمده‌فروشی و خرده‌فروشی فعالیت می‌کنند که در آنها تاسیساتی مانند مسجد، حمام ، زورخانه و چایخانه گنجانده شده است. در سفر نوروزی خود به همدان، بازدید و خرید از این بازار را از دست ندهید. بازار همدان در محدوده خيابان‌های باباطاهر، اکباتان و شهداء قرار گرفته است.

در فهرست بالا توضیحاتی مختصر و کلی از برخی مکان‌ها و جاذبه‌های گردشگری معروف استان همدان مطرح شد. از دیگر جاذبه‌های گردشگری همدان، به مکان‌های زیر اشاره می‌کنیم که می‌توانید در سفر خود به این استان تاریخی برای بازدید از آنها برنامه‌ریزی کنید:
گردشگری همدان
مقبره‌ی استرومردخای، برج قربان، گنبد علویان، حمام قلعه و موزه‌ی قلعه (موزه‌ی مردم‌شناسی همدان)، موزه‌ی تاریخ طبیعی همدان، موزه‌ی مفاخر و مشاهیر همدان، دره‌ی مرادبیک در جنوب همدان،‌ تپه‌ی نوشیجان، باغ‌موزه‌ی نظری، مجسمه‌ی شیرسنگی،‌ تپه گوراب (جوراب)، آرامگاه حیقوق نبی در تویسرکان، یخچال میرفتاح نمونه‌ای از یخچال‌های قدیمی، خانه‌ی تاریخی لطفعلیان، کاروانسرای گلشن، پارک معروف و قدیمی مردم و شهر زیرزمینی سامن.

سوغات و صنایع دستی

خرید سوغات، به عنوان ره‌آوردی پرارزش برای بستگان و دوستان و یادبودی ارزشمند و خاطره‌انگیز از صنایع دستی، همواره جز برنامه‌های سفر هر ایرانی قرار می‌گیرد.

یکی از معروف‌ترین سوغاتی‌ها و صنایع دستی همدان سفال است. برای تهیه‌ی انواع ظروف سفالی می‌توانید به شهر لالجین که یکی از مهم‌ترین مراکز تولید سفال در استان همدان است سفر کنید. البته در بازار سنتی همدان نیز ظروف سفالی با لعاب، پوشش و رنگ‌های زیبا قابل تهیه هستند. دیگر صنایع دستی این استان شامل گلیم، گیوه، صنایع چوبی، حصیربافی و نساجی سنتی است.

همدان یکی از قطب‌های شیرینی غرب کشور است. سبد سوغاتی‌های خوراکی شما از این استان می‌تواند با شیرینی‌های سنتی استان همدان مانند کماج، انگشت‌پیچ، حلوا زرده‌ی همدان، نان شیرمال، باسلوق، برساق، و نان نارگیلی پر شود.

همدان دیار ترشی‌ها و مرباهای مختلف است. به نظر می‌رسد دلیل اهمیت تهیه‌ی ترشی در همدان، زمستان‌های طولانی و سرد گذشته بوده است که بانوان را وادار به نگهداری طولانی مدت مواد غذایی از این طریق می‌کرده و اکنون هم این رسم همچنان به قوت خود باقی مانده است. در حال حاضر بیش از ۱۰۰ نوع ترشی در همدان تهیه می‌شود. شاخصه‌ی اصلی ترشی همدان استفاده از گیاهان بومی و به کار بردن چاشنی‌ها و سبزی‌های منطقه در آنها است که سبب تمایز ترشی‌های همدان با سایر نقاط کشور شده است. انواع ترشی‌ها و مرباهای همدان را نیز در سبد سوغاتی‌های خود قرار دهید.

غذاها و رستوران‌ها

بعد از گشت و گذار در همدان نوبت به غذا می‌رسد. در کشور ما تنوع غذایی بسیار زیاد است و هر یک از شهرها و استا‌ن‌های ایران، غذاهای محلی و سنتی خاص خود را دارند. همدان نیز از این قاعده مستثنی نیست و علاوه بر غذاهای رایج در همه‌ی ایران و برخی از انواع غذاهای سنتی همدان، با چندین نوع آبگوشت ویژه و آش از مسافران و مهمانان نوروزی پذیرایی می‌کند. آش برنج، آش بادمجان، آش آماج، آش خشکبار، آش کاچی، آبگوشت قرمه‌ی همدان، آبگوشت فلفل و کباب سرداشی از معروف‌ترین غذاهایی است که در سفر به همدان نباید فرصت چشیدن طعم آنها را از دست بدهید.

گردشگری همدان

در رستوران‌های معروف همدان می‌توانید غذاهای سنتی این شهر را میل کنید. رستوران سنتی گنج‌نامه و رستوران داریوش در مجموعه‌ی گنج‌نامه می‌تواند انتخابی به‌یادماندنی باشد. رستوران آریاییان در خیابان بوعلی جنوبی برای دوست‌داران انواع دیزی و آبگوشت، پیشنهاد فوق‌العاده‌ای است. اگر از گشت و گذار خسته شده‌اید و به دنبال جایی می‌گردید تا بتوانید مانند خانه‌ی خود روی زمین و سر سفره غذای خود را نوش جان کنید، باغ رستوران نعل اشکنه را به خاطر بسپارید. در رستوران بهارستان نیز می‌توانید انواع آش محلی همدان را میل کنید.
گردشگری همدان
در این راهنما سعی کردیم نکات مفید و کاربردی را برای سفر نوروزی به استان همدان در اختیار شما دوستان کجارو قرار دهیم. امیدواریم این مطالب مورد استفاده‌ی شما قرار بگیرد. کجارو از شنیدن تجربیات سفر شما به استان همدان به شدت استقبال می‌کند.

منبع: Treep شهر الکترونیک همدان هتل‌یار کجارو

راهنما برای سفر به اروپا

راهنما برای سفر به اروپا

راهنما برای سفر به اروپا
برای جوانان ، سفر به دور اروپا می‌تواند یکی از تجربه‌های فراموش نشدنی باشد. از پاریس زیبا گرفته تا کافی‌شاپ‌های آمستردام و سواحل یونان، جاذبه‌های گردشگری اروپا هستند. در این قاره چیز‌های زیادی برای دیدن وجود دارد که حتی اگر بخواهیم نمی‌توانیم همه را نام ببریم. اما حتی اگر قصد سفر به دور اروپا را نداشته باشید، این قاره سواحل زیبا، معماری‌های با‌شکوه و قدیمی و مردمی مهربان دارد. هر کشور به‌طوری باور‌نکردنی با دیگر کشور‌ها تفاوت دارد.
هزینه‌های معمول
هزینه‌ی هتل و هاستل

بسته به اندازه‌ی اتاق و میزان محبوبیت هاستل، کرایه‌ی اتاق بین ۱۸ تا ۴۰ یورو برای هر‌شب است. هزینه‌ی اتاقی ۶ تخته در برلین ۱۵ یورو است. در‌حالی‌که هزینه‌ی همین اتاق در پاریس ۳۲ یورو می‌شود. پاریس گران‌ترین و آتن ارزان‌ترین اتاق‌ها را ارائه می‌دهند. هزینه‌ی محوطه‌های اردوگاهی برای هرشب و برای یک جای چادر بین ۹ تا ۱۵ یورو است. در اروپای شرقی هزینه‌ی هاستل بسته به اندازه‌ی آن‌جا و میزان محبوبیت، بین ۶ تا ۱۵ یورو است. هرچه بیشتر به سمت شرق روید، هزینه‌ی محل اقامت ارزان‌تر خواهد شد. هزینه‌ی اتاق دو تخته‌ی خصوصی در هاستل با حمام مشترک نزدیک به ۲۷ تا ۵۵ یورو برای هر‌شب خواهد بود.هزینه‌ی اتاق دو تخته در هتل دو ستاره با صبحانه، وای‌فای و حمام خصوصی، ۲۷ یورو است.

هتل و هاستل در اروپا
غذا

در اروپای غربی می‌توانید از مغازه‌های کوچک ساندویچ، برش‌های پیتزا و سوسیس تهیه کنید. این مغازه‌ها در ایستگاه‌های قطار و اتوبوس و خیابان‌های پر رفت و آمد هستند. شما با ۶۵ یورو می‌توانید غذای یک هفته را خود بپزید. این مغازه‌های کوچه غذای ارزان ارائه می‌دهند و شما می‌توانید روزانه با ۹ تا ۱۵ یورو غذای خود را تهیه کنید. غذا‌ی رستوران برای یک وعده‌ی کامل به همراه نوشیدنی بین ۱۳ تا ۲۵ یورو است. غذا در شرق اروپا ارزان‌تر از غرب است.

غذا در اروپا
حمل و نقل

عموما هزینه‌ی حمل و نقل در سراسر اروپا با تراموا، قطارو مترو ۱.۸۰ یورو برای بلیت یک‌طرفه است. هزینه‌ی قطار‌های میان شهری در شهر‌های مختلف اروپا فرق می‌کند و برای قطار‌های سریع‌السیر و یا عادی تفاوت دارد. هزینه‌ی بلیت قطار سریع‌السیر از برلین به مونیخ نزدیک به ۱۹۰ یورو، بوردو به پاریس ۹۵ یورو و مادرید به بارسلون ۱۵۰ یورو است.

حمل ونقل در اروپا
فعالیت‌ها

هزینه‌ی اکثر موزه‌ها و تور‌ها از ۱۴ یورو شروع می‌شود. البته این هزینه در شرق اروپا کم‌تر است. هزینه‌ی تور‌های یک‌روزه ۳۵ تا ۱۰۰ یورو است. از آن‌جایی‌که قیمت‌ها بین‌ کشور‌های مختلف متفاوت است، صحبت در خصوص هزینه‌های کلی کمی سخت است.
نکاتی برای کم کردن هزینه‌ها
غذا را خودتان درست کنید

در این قاره مغازه‌های کوچک زیادی وجود دارند که ساندویچ‌های نیمه آماده و مواد اولیه‌ی غذا‌ها را دارند. کمی غذا تهیه کرده و در‌حالی‌که از شهر دیدن می‌کنید غذا بخورید. این راهی بسیار ارزان‌ و لذت‌بخش برای غذا‌خوردن است.
غذا‌های محلی و ارزان بخورید

غذا درست کردن را نمی‌پسندید؟ مشکلی نیست. راه‌های دیگری نیز برای تهیه غذا با قیمت مناسب وجود دارد. از مغازه‌های ساندویچ فروشی محلی، فلافلی مائوز (Maoz)، فست‌فود‌های فرانسوی وک‌تو‌واک (Wok to Walk) و دست‌فروش‌های خیابانی غذا تهیه کنید. از رستوران رفتن پرهیز کرده و سعی کنید از همین مکان‌های محلی و با قیمت مناسب غذا تهیه کنید.
برای رسیدن به مقصد برنامه داشته باشید

حمل و نقل نیز می‌تواند هزینه‌ی معقولی داشته باشد اگر به مسیر اشتباه نروید. در‌صورت اشتباه رفتن باید راه را برگردید و پول اضافه پرداخت کنید.
کاوچ‌سرفینگ (Couchsurfing)

هاستل‌ها به سرعت پر می‌شوند. اکر دوستی ندارید که با او اتاق بگیرید، از کاوچ‌سرفینگ (زندگی با کسانیکه حاضرند اتاقی را به رایگان در اختیار گردشگران قرار دهند) استفاده کنید.
از پرواز‌های ارزان استفاده کنید

اگر می‌دانید به کجا سفر خواهید کرد و مقصد قطار (شبکه‌ی ریلی) ندارد، هرچه زود‌تر پرواز را رزرو کنید. ایرلاین‌هایی چون ترانساویا، ایزی‌جت، ویز ایر و رایان ایر معمولا تخفیف می‌دهند. هزینه‌ی سفر رفت و برگشت با این هواپیمایی‌ها در زمان تخفیف، تنها ۵ دلار آمریکا خواهد بود.
در باغچه‌ها چادر بزنید

سرویس خدماتی بسیار خوبی وجود دارد که با ورود به سایت این سرویس، شما می‌توانید باغچه‌هایی را پیدا کنید که صاحبانشان اجازه می‌دهند شما به‌طور رایگان و یا با پرداخت مبلغی اندک (۴-۱۰ یورو) در باغچه‌ی آن‌ها چادر بزنید. این سرویسی جدید است و از سال ۲۰۱۰ آغاز به کار کرده است. همواره افراد زیادی به این سرویس می‌پیوندند و آمادگی خود را جهت در اختیار قرار دادن باغچه اعلام می‌کنند. شما می‌توانید با جستجو در این سایت از امکانات هرکدام از باغچه‌ها اطلاع یابید.
کارت توریست شهر بگیرید

دفاتر محلی گردشگری، کارت‌های توریست شهر را برای تمامی امکانات شهری همچون جاذبه‌های گردشگری تور‌ها و رستوران‌ها ارائه می‌دهند. با استفاده از این کارت از امکاناتی چون جاذبه‌های گردشگری و تور‌های شهری، سیستم حمل و نقل عمومی و برخی رستوران‌ها و فروشگاه‌های بزرگ به‌ رایگان استفاده کرده و یا تخفیف بگیرید.این کارت پول زیادی را ذخیره می‌کند. با استفاده از این کارت در شهر اسلو پایتخت نروژ، می‌توان نزدیک به۲۷ یورو ذخیره کرده و از سیستم حمل و نقل رایگان استفاده کرد. در بازدید از موزه‌ای در پاریس ۷۸ یورو تخفیف گرفته و با استفاده از لندن کارت، تقریبا۶۵ پوند انگلیس (۸۳ یورو) ذخیره کنید. اگر می‌خواهید از جاهای زیادی دیدن کنید، حتما از این کارت تهیه کنید.

کارت توریست شهر در اروپا
از تور‌های شهری رایگان استفاده کنید

یکی از بهترین گزینه‌های موجود در شهر‌های بزرگ، وجود تور‌های رایگان با پای پیاده است. این تور‌ها بهترین راه برای دیدن جاذبه‌های مختلف، آشنایی با تاریخ و محک بردباری خود شما است!

تورهای رایگان در اروپا
از شبکه‌ی ریلی استفاده کنید

استفاده از شبکه‌ی ریلی صد‌ها دلار به نفعتان خواهد شد. در‌صورتی‌که می‌خواهید به نقاط دور و دور اروپا سفر کنید، استفاده از شبکه‌ی ریلی بهترین گزینه است.
از راید‌شر (Rideshare) استفاده کنید

اگر برنامه‌ای قابل تغییر دارید می‌توانید از سرویس راید‌شر (Rideshare) استفاده کنید و با ماشین‌های مردم محلی برای سفر‌های بین شهری حتی میان کشوری سفر کنید. من از این سرویس در سوییس استفاده کردم و نه تنها مقدار قابل توجهی پول کمتر خرج کردم، بلکه با مردم جالبی آشنا شده و چیز‌های زیادی راجع‌به فرهنگ و نوع زندگی آن‌ها آموختم. رانندگان تایید‌شده هستند و این نوع سفر کاملا امن است.
مکان‌های دیدنی و فعالیت‌های جالب در اروپا

چیز‌های جالب زیادی در اروپا وجود دارد و اسم بردن تک تک آن‌ها غیر‌ممکن است. اما در ‌این‌جا می‌خواهیم با چند فعالیت محبوب آشنا شوید.
در پاریس گردش کنید

شهر نور، لقبی است که همگان به پاریس می‌دهند. غذا، محیط، تاریخ، همه و همه پاریس را شهری جذاب کرده‌اند و نادیده گرفتن این حس جادویی نا‌ممکن است. با یک‌بار سفر، قادر به بازدید از کل شهر نخواهید بود. کار‌های زیادی برای انجام وجود دارد و سال‌ها طول می‌کشد تا همه چیز را ببینید! اما با چند روز گردش نظر خوبی راجع‌به شهر پیدا خواهید کرد.

پاریس
آمستردام

علاوه‌بر کافی‌شاپ‌ها و نور‌های قرمز چیز‌های زیادی در این شهر وجود دارد. خیابان‌های سنگ‌فرش شده و آجری در اطراف کانال‌های زیبا منظره‌ی زیبایی به وجود آورده‌اند. آمستردام شهری سرشار از هنر است و مردم محلی آن‌جا هرلحظه آماده‌ی کمک به شما خواهند بود. در سفر به آمستردام حتما از کافی‌شاپ‌های جردان (Jordaan) و اوست (Oost) در همسایگی آمستردام دیدن کنید.

آمستردام
جزایر یونان

این جزایر قطب گردشگری تابستانه‌ی اروپا است. جزایر کاس و کرت مقاصد محبوب انگلیسی‌ها هستند. جزیره‌ی سادورینی اهمیت تاریخی دارد، میکونوس جزیره‌ای لوکس و پاروس جزیره‌ای آرام و ساکت است. با وجود صد‌ها جزیره، شما می‌توانید مکان مورد علاقه‌ی خود را بیابید.

جزایر یونان
در بارسلون، اوقاتی آرام داشته باشید

بارسلون شهری است که ۲۴ ساعت شبانه‌روز و ۷روز هفته بیدار و پر از جنب‌و‌جوش است. برای دیر‌وقت شام خوردن و جشن‌های مختلف آماده باشید. در کنار غذا‌های خوشمزه و تفریحات شبانه، سبک معماری گادی (Gaudi) و تاریخی که به زمان رم باستان‌ می‌رسد، این شهر را متمایز کرده‌است.

بارسلون
لندن

فرهنگ انگلیسی را در لندن تجربه کنید. بهترین موزه‌های جهان در این شهر قرار دارند (رایگان هستند) و غذا‌های لذیذ، شگفت‌انگیز هستند. برای خرید از یازار غذای یک‌شنبه‌ها، به خیابان بریک لین (Brick Lane) بروید. شاید برخی پاریس را به لندن ترجیح دهند اما چیز‌هایی جالب و غیر‌طبیعی در لندن زیاد وجود دارد. لندن شهری ارزان نیست.

لندن
برلین

شهر امروزی و زیبای برلین مقصد گردشگری جذابی خواهد بود. برلین یکی از ارزان‌ترین شهر‌های اروپا است و شهر هنر، موسیقی و غذا‌های لذیذ است. غذا‌های خاورمیانه با قیمت‌های بسیار ارزان عرضه می‌شوند.از موزه‌ی تاریخ این شهر که یکی از بهترین موزه‌های اروپاست، حتما دیدن کنید.

برلین
پراگ

شهری زیبا با تاریخی شگفت‌انگیز است. مقصدی ارزان است. در تعطیلات آخر هفته مردم به خیابان‌ها می‌آیند و غذا می‌خورند. پراگ یکی از زیبا‌ترین شهر‌های اروپا است.

پراگ
اینترلاکن (Interlaken)

اینترلاکن (Interlaken) در کوه‌های سوییس واقع شده است. به دلیل امکان کوه‌نوردی، هات‌چاکلت‌های خوشمزه و ورزش‌های گوناگون بهترین مکان برای استراحت پس از بازدید از شهر‌ها و موزه‌های گوناگون است.

اینترلاکن
در رم گردش کنید

این شهر تاریخی غذا‌های خوشمزه و تفریحات شبانه‌ی مختلفی دارد. خیابان‌های کوچک رم که به راحتی نمی‌توان در آن‌ها قدم زد، فضای شهر را رویایی کرده‌اند. حتما از منطقه‌ی تراستور (Trastevere) دیدن کنید. در این منطقه با فرهنگ ایتالیا به خوبی آشنا خواهید شد.

رم
در منطقه‌ی چینکوئه تره (Cinque Terre) در ایتالیا کوه‌نوردی کنید

این پنج صخره‌ی زیبا در کنار آب‌های گرم و نخلستان‌های زیبای زیتون و انگور قرار گرفته است. در این صخره‌ها، شما کوه‌نوردی جذاب و شگفت‌انگیزی را تجربه خواهید کرد. برای چالش بیشتر به آرامی از صخره‌ها بالا روید. یا تنها روی خط ساحلی قدم بزنید.

سینک‌تر
کراکوف

شهر کراکوف شبیه به شهری قرون وسطایی در یک کارت پستال است. این شهر حتی از پراگ نیز زیبا‌تر است. شهری فعال، امروزی، جوان‌پسند و مرکز علم و دانش در لهستان است. دانشجویان زیادی در این شهر زندگی می‌کنند. اکثر گردشگران برای شرکت در جشن‌های مختلف به این‌جا می‌آیند. اما در کنار شرکت در این جشن‌ها، از غذا‌های خوشمزه و بُعد تاریخی شهر نیز لذت ببرید. همچنین اردوگاه آشویتس (بزرگترین اردوگاه کار اجباری آلمان نازی در لهستان) در این منطقه قرار دارد.

کراکوف
کورنوال

بهترین قسمت انگلستان خارج از لندن است و متاسفانه عده‌ی کمی از گردشگران لندن را ترک می‌کنند. برای رفتن به جایی با قیمت‌های ارزان‌تر، محلی‌های مهربان، زیبایی طبیعی، کوه‌نوردی فوق‌العاده، شهر‌های کوچک و در یک کلام برای دیدن انگلستان قدیمی و سنتی، به طرف غرب و سمت کورنوال بروید.

کورنوال
آلپ سوییس

چه در زمستان و چه در تابستان برای کوه‌نوردی به کوه‌های آلپ سوییس بروید، با مناظری بسیار زیبا و هیجان‌انگیز رو‌به‌رو خواهید شد. البته کوه‌های آلپ در همه‌ی کشور‌ها زیبا هستند. و در کشور‌های ایتالیا، فرانسه و سوییس این مناظر به یک اندازه زیبا هستند.

کوه های آلپ در سوییس
در جشن توماتینا (La Tomatina) گوجه فرنگی پرتاب کنید

توماتینا (La Tomatina)، این جنگ بزرگ غذایی هر سال در آخرین چهارشنبه‌ی ماه اوت در شهر بونل اسپانیا برگزار می‌شود. در این جشن مردم ۱ ساعت به یکدیگر گوجه پرتاب می‌کنند. خیابان‌ها تا قوزک پای افراد پر از گوجه و آب گوجه می‌شود. پس از آن مردم به رودخانه رفته و در آن‌جا خود را تمیز کرده و سپس به شهر برگشته و جشن می‌گیرند.
چیزی بیش از دراکولا در رومانی پیدا کنید

عده‌ی کمی از مردم از رومانی دیدن کرده‌اند. این کشور که در جنوب شرقی اروپا واقع است با شهر‌های قرون وسطایی، سواحل زیبای دریای سیاه و کوه‌نوردی فوق‌العاده، کشف‌نشده باقی‌مانده‌است. همه‌ی این تفریحات و فعالیت‌ها در این کشور ارزان است و تنها با روزی ۳۰ دلار می‌توانید در کل کشور گردش کرده و از شلوغی و اذدحام مرکز و غرب اروپا در امان بمانید.

رومانی
در اسکاندیناوی گردش کنید

در این‌جا کیفیت زندگی بالاست، مردم بسیار مهربان و صمیمی هستند و خصوصیت بارز شهر‌ها، تمیز و تاریخی بودن آن‌هاست. این منطقه از اروپا ارزان نیست اما راه‌های زیادی برای کاهش هزینه‌ها وجود دارد. اجازه ندهید قیمت‌های بالا شما را از این‌جا فراری دهند! از شهر‌های زیبای این شبه جزیره می‌توان به کپنهاگ، استکهلم، گوتلاند (Gotland)، آبدره‌های نروژ و لاپلند (Lapland) در فنلاند اشاره کرد.
منبع:کجارو

سفر به مشهد

سفر به مشهد

سفر به مشهد
خراسان‌ به مرکزیت شهر مشهد، تا سال ۱۳۸۳ با مساحتی معادل ۳۱,۳۳۵ کیلومتر مربع، وسیع‌ترین استان ایران بود که حدود یک پنجم مساحت کل ایران را تشکیل می‌داد. این استان پس از سال ۱۳۸۳، به سه استان خراسان جنوبی به مرکزیت بیرجند، خراسان رضوی به مرکزیت مشهد و خراسان شمالی به مرکزیت بجنورد تقسیم شد. واژه‌ی رضوی در نام این استان، به حرم حضرت علی بن موسی الرضا (ع) در شهر مشهد اشاره دارد.

استان خراسان رضوی
گناباد

شهر گناباد در جنوب خراسان رضوی بر اساس روایات شاهنامه فردوسی عرصه جنگ و حماسه دوران اساطیری بوده است. همچنین وجود دو محوطه وسیع باستانی اروک و حصار به عنوان زیستگاه جوامع باستانی متمدن مربوط به هزاره سوم پیش از میلاد نمودی عینی از قدمت و ریشه‌های تاریخی گناباد است. ۱۱۱۷ رشته قنات و همین طور قنات شگفت‌انگیز قصبه، یک شاهکار بشری، به عنوان نمادی از سخت‌کوشی مردم کویر برای دست یافتن به مایه حیات در این خطه است. طبق داستان معروف دوازده رخ در شاهنامه فردوسی، زمان حفر این قنات واقع در شهر گناباد، به قبل از کیخسرو می‌رسد. با این حال مورخین بنیاد قنات قصبه را به دوره هخامنشی یعنی ۲۵۰۰ سال قبل نسبت داده‌اند.

مسجد جامع گناباد هم یکی دیگر از شاهکارهای مذهبی در خراسان رضوی و از بناهای دو ایوانی است که در سال ۶۰۹ هجری قمری ساخته شده و از امتیازات مهم آن وجود کتیبه‌های کوفی و آجرکاری‌های زیبایی است که بر اطراف ایوان قبله آن نقش بسته است.

دیدنی های گناباد؛‌ از قنات قصبه تا روستای ریاب

مسجد کاخک، مدرسه نجومیه، آب انبار و حسینه گناباد، مسجد جامع قوژد، مسجد حاج عبدالله نوقاب، آسیاب‌های آبی کاخک و سنو، کاروانسراهای فخرآباد و زین‌آباد، همه و همه نشانی از تعبد و سختکوشی مردم دیار عشق، عطش و عرفان است.

بافت تاریخی روستای ریاب، مقبره جعتین گیسور، یخدان کوثر بیدخت، قلعه عمرانی و شوراب و مسجد مزار به ترتیب به دوران خوارزمشاهیان، سلجوقیان، صفویان، ساسانیان و قبل از اسلام برمی‌گردد که تداعی‌کننده تمدن دیرین این منطقه است.

وجود منطقه گردشگری و ییلاقی کاخک، مجموعه آبشار و آسیاب‌های آبی و خانه فنجان (محل تقسیم آب قنات) که دارای جاذبه‌های تاریخی فراوانی است و روستاهای سنو و زیبد که از محل‌های تاریخی و به روایتی محل جنگ‌های دوران اساطیری بوده و از طرفی کاروانسراهای بجستان که گرد و غبار خستگی را از زائران امام رضا (ع) می‌زداید، از دیگر مکان‌های دیدنی این خطه است. همچنین موزه‌های آب، مردم‌شناسی و باستان‌شناسی و همه اماکن تاریخی این شهر در ایام نوروز دایر و پذیرای مسافران نوروزی خواهد بود.

رشتخوار

شهرستان رشتخوار در شمال شرقی كشور و قسمت‌های متمایل به جنوب استان خراسان رضوی واقع شده است.

نام رشتخوار به تعبیر بیشتر بزرگان و معتمدان از دو بخش «رُشت» به معنی فروغ و روشنایی و «خوار» به معنی آفتاب تشکیل شده كه در كل رشتخوار به معنی فروغ آفتاب تعبیر می‌شود. این تلقی با موضع جغرافیایی شهر كه واحه‌ای آفتابی همچون سایر شهرهای مركزی و جنوب شرقی خراسان است نیز سازگار است.

شهر رشتخوار نیز همچون سایر شهرهای تاریخی خراسان دارای آثار باستانی زیاد است. از جمله آثار تاریخی به جا مانده در محدوده شهری رشتخوار می‌توان از مسجد جامع رشتخوار یاد کرد که بنای آن در حاشیه جاده بین شهری خواف - رشتخوار و در کناره شرقی شهر رشتخوار واقع است. قدمت این بنا ۸۰۰ سال است که تا حدودی قدمت تاریخی شهر را نیز بیان می‌کند. شهرستان رشتخوار دارای آب و هوای خشک با زمستان‌های نسبتا سرد و تابستان‌های گرم است. از نظر اقلیم منطقه، خشک و نیمه خشک است.

قوچان

شهر قوچان را با شهر باستانی اشک یا ارسکه یک دانسته‌اند. این شهر در قرون وسطی به نام خبوشان و خوجان معروف بود. این شهر در زمان هلاکوخان تجدید بنا شد و نوه‌ هلاکوخان، ارغون خان، بر وسعت آن افزود. در زمان غازان خان یک معبد بودایی در این شهر بنا شد. همچنین در طول تاریخ، این شهر چندین بار به علت زلزله ویران شده است، اما دوباره ساخته شده و رونق گرفته است. آثار به جامانده در این شهر عمدتا به قرن ششم هجری تعلق دارد. چشمه گرماب قوچان یکی از محل‌های دیدنی این شهر است.

آرامگاه بابا حسن در روستای خسرویه، آستانه شهر کهنه، امامزاده اسماعیل بن موسی بن جعفر (ع) در آبادی جرتوده، امامزاده جعفر در۳ کیلومتری شهر قوچان، امامزاده حسین اصغر در سر ولایت، امامزاده حسین بن حسن مجتبی در نوروزی، امامزاده علی بن موسی در آبادی شرف، تپه چیلغانی در قوچان، تپه زوباران در قوچان، تپه فتح‌آباد در ۵ کیلومتری باختر قوچان، تپه نادری (مروارید تپه) در شمال باختری شهر قوچان، تپه یام در شمال فاروج، قلعه تپه در ۱۵ کیلومتری شهر قوچان و مدرسه عوضیه یا مسجد جامع، برخی از مکان های دیدنی و تاریخی این شهرستان را تشکیل می‌دهد.

شهرستان قوچان، با پهنه‌ای حدود ۶۸۶۸ كیلومتر مربع، در شمال استان خراسان رضوی قرار دارد. این شهرستان از شمال به جمهوری تركمنستان، از غرب به شهرستان‌های شیروان و اسفراین، از شرق به شهرستان‌های درگز و چناران و از جنوب به شهرستان‌های نیشابور، چناران و سبزوار محدود است. هوای قوچان معتدل و نیمه مرطوب است.

کاشمر

نام اصلی این شهر ترشیز است. آثار به جا مانده در این شهر متعلق به قرون هفتم و هشتم هجری است. سرو‌ افسانه‌ای كاشمر در این شهر قرار دارد.

شهرستان کاشمر، با پهنه‌ای حدود ۵ هزار کیلومتر مربع، در غرب خراسان رضوی قرار گرفته است. آرامگاه مدرس، باغ‌مزار، برج‌کشمیر، تپه باستانی کندر، چند باب آسیاب در دامنه کمر باغ دشت، سد شاهی در کوه سرخ و ریوش، سد عضدالدوله در شمال آبادی کاشمر، سید مرتضی در ۵ کیلومتری شمال کاشمر، قلعه آتشگاه، قلعه پسر، قلعه دختر و مسجد جامع برخی از مکان‌های دیدنی و تاریخی شهرستان کاشمر را تشکیل می‌دهد. هوای کاشمر نیز معتدل و خشک است.

نیشابور

نیشابور یکی از شهرهای استان خراسان رضوی در شرق ایران است. این شهر از مراکز فرهنگی، گردشگری، صنعتی و تاریخی استان خراسان رضوی و ایران است. شهر نیشابور مرکز شهرستان نیشابور است.

نیشابور دارای بناهای تاریخی و مراکز گردشگری زیادی است که از جمله می‌توان به آرامگاه کمال‌الملک، آرامگاه خیام، آرامگاه عطار، امامزاده محروق و ابراهیم، بی‌بی شطیطه و قدمگاه نیشابور اشاره کرد. زیباترین گردشگاه‌های نیشابور در دامنه رشته‌کوه البرز قرار دارد که از جمله آنها می‌توان به روستاهای دیزباد، خرو، درود و حصار بوژان و غار و کوه ابراهیم ادهم در اطراف باغرود و همچنین اردوگاه تربیتی کشوری شهیدرجایی (باغرود) اشاره کرد. نیشابور بر سر راه تهران به مشهد واقع شده است. فاصله نیشابور تا تهران ۷۷۶، تا مشهد ۱۱۷ و تا سبزوار ۱۱۶ کیلومتر است.
بیشتر بخوانید:

دیدنی های نیشابور، از آرامگاه بزرگان ادب تا قدمگاه

سبزوار

سبزوار یکی از شهرهای استان خراسان رضوی است که در غرب این استان، در شمال شرق ایران و در فاصله ۲۰۰ کیلومتری غرب مشهد قرار گرفته‌ است. این شهر سابقا بیهق نام داشته‌ است. پس از حمله مغول به ایران، به دلیل دلاوری مدافعان فدایی موسوم به سربداران، برای مدتی به نام سربداران نیز شناخته می‌شده‌ است.
بیشتر بخوانید:

دیدنی های سبزوار؛ از مسجد جامع تا مناره خسرو گرد (قسمت اول)
دیدنی های سبزوار؛ از مسجد جامع تا مناره خسرو گرد (قسمت دوم)

سبزوار در گذشته در مسیر راه ابریشم قرار داشت. این شهر در مسیر راه آهن تهران - مشهد قرار ندارد و نزدیک‌‌ترین فاصله این راه‌آهن با سبزوار بیش از ۳۰ کیلومتر است، ولی در سال‌های اخیر دومین فرودگاه سبزوار ساخته شد که در خرداد ۱۳۸۵ این فرودگاه دارای پروازهای بین‌المللی شد. بعضی از کوه‌های اطراف سبزوار و قلاع و همچنین دهات نام شاهنامه‌ای دارند؛ مثل کوه دو یا دیو، قلعه دو یا دیو و بلاش آباد بنام بلاش، پادشاه اشکانی. شهر سبزوار از تهران تقریبا ۶۷۰ کیلومتر فاصله دارد.

درگز

جمعیت شهرستان طبق سرشماری سال ۱۳۷۵ به ۷۸۱۰۰ نفر است. سهم جمعیت این شهرستان از كل استان ۳/۱ درصد است، راه هوایی و ریلی ندارد و راه‌های زمینی منتهی به آن نیز از نوع راه شوسه است. مردم این شهرستان به زبان‌های تركی، كردی، تركمنی و فارسی صحبت می‌كنند.

شهرستان درگز به فاصله ۲۵۸ کیلومتری از مرکز استان واقع است. کوه‌های مهم آن عبارتند از الله اکبر (که از رشته کوه‌های هزار مسجد است)، کوه چوریک، کوه مانیس و کوه خرپشتی داغ. رودهای مهم آن نیز عبارتند از رود درونگر (که روی زندگی مردم منطقه اهمیت زیادی دارد)، رود زنگلانلو و رود قره تیکان. این منطقه به دلیل اینکه در داخل کوهستان هزار مسجد واقع است، دارای آب و هوای سرد کوهستانی است، اما در نواحی پست، گرم و پوشیده از مراتع وچمنزار است. مرکز شهرستان درگز آب و هوای گرم و نیمه مرطوبی دارد.
بیشتر آثار تاریخی این شهر به دوره افشاریه تعلق دارد

شهرستان درگز از چهار بخش مرکزی، نوخندان، چاپشلو و لطف‌آباد تشکیل شده است. درگز به علت مجاورت با مرز ایران و جمهوری ترکمنستان، اهمیت سیاسی و نظامی خاصی دارد. بیشتر آثار تاریخی این شهر به دوره افشاریه تعلق دارد؛ از جمله قلعه مستحکم کلات نادری که در نزدیکی نوار مرزی قرار دارد.

درگز هم اکنون شهری متوسط و آباد است و در شمال استان خراسان واقع شده است. مسجد نادری از مکان‌های دیدنی این شهر است. موزه حیات وحش این شهر نیز در چهل کیلومتری جنوب غربی آن، درپارک ملی تندوره (چهلمیر) قرار دارد.

خواف

خواف یکی از شهرهای استان خراسان است که تا چند سال پیش از بخش‌های شهرستان تربت حیدریه بود. تاریخ این شهر با تاریخ تربت حیدریه در هم آمیخته است. از آثار باستانی شهر خواف می‌توان از مسجد ملک زوزن در دشت خواف نام برد که متعلق به قرن هفتم هجری است. دیگر مراکز دیدنی آن نیز عبارتند از مسجدملک زوزن، مرسه غیاثیه‌ی خرگرد خواف، آسیاب بادی‌های منطقه‌ی خواف، کوشک سلامه‌ی خواف، مزار پیراحمد خوافی، بنای مزار خواجه‌یار خواف، یخدو، مسجد گنبد.

تربت حیدریه

تربت حیدریه در گذشته زاوه نام داشت. در قرن هفتم هجری، شیخ حیدر، عارف معروف در آنجا زندگی می‌كرد. تغییر نام این شهر از زاوه به تربت حیدریه، به احتمال زیاد به زندگی و آرامگاه این عارف بزرگ مربوط است. آثار تاریخی به جامانده در این شهر به دوران ساسانیان و قرن هفتم هجری تعلق دارد.

مراكز دیدنی تربت حیدریه عبارتند از آرامگاه قطب الدین حیدر، آرامگاه شیخ ابوالقاسم، آتشكده بازه هور و بقعه شاه سنجان.

تربت جام

تربت جام، كهن دیارعرفان، واقع درشمال شرقی گستره پهناور ایران، با فاصله ۱۶۵ كیلومتری از مشهد قرار دارد. مراكز دیدنی آن نیز عبارتند از برج علی آباد، آرامگاه شاه قاسم انوار، آرامگاه خواجه عزیزالله و مجموعه آرامگاهی تربت شیخ جام.

تایباد

این شهر تا چند سال پیش یکی از بخش‌های تربت جام بود. از آثار تاریخی این شهر می‌توان از مسجد مزار مولانا زین الدین نام برد که متعلق به سال ۸۴۸ ه.ق است.

مراکز دیدنی آن عبارتند از مناره کرات، آرامگاه خواجه عبدالله، آرامگاه شاهزاده قاسم، آرامگاه مولانا زین‌الدین ابوبکر، مسجد غیاثیه شاهرخ، مسجد مولانا، روستای حسینی، روستای سوران، روستای آبقه و روستای پشته.

سرخس

این شهر در گوشه شمال شرقی ایران، در مجاورت ترکمنستان قرار گرفته است. حد طبیعی منطقه را در جنوب، رودخانه کشف رود و حد شرقی را رود تجن (از پیوستن رودخانه هریرود و کشف رود) و حدود طبیعی غربی و جنوب غربی را آخرین امتدادهای ارتفاعات کپه داغ مشخص می‌کند. آثار دیدنی این شهر نیز عبارتند از مقبره لقمان بابا و رباط شرف.

چناران

نام این ناحیه در گذشته‌های بسیار دور «رادکان» بوده و سپس «ارداک» خوانده شده و ظاهرا از سال ۱۳۳۸ ه.ش به چناران تبدیل و مرکز آن رادکان تعیین شده است.

مکان های دیدنی آن عبارتند از شهر منیجان، دره وآبشار اخلمد، ‌مسجد جامع پیشین شهر و میل رادكان،
کلات

کلات نادری فلاتی وسیع و بخشی از دشت خاوران است. کلات درست در مرز شمال خراسان امروزی قرار گرفته و محدوده شمالی آن در خاک ترکمنستان است. دور تا دور فلات توسط کوه‌ها و صخره‌های پرشیب احاطه شده و کمتر جای نفوذ به داخل دارد؛ از این رو به درستی دژ طبیعی نام گرفته است. از آنجایی که کلات در نزدیکی جاده ابریشم بین شهرهای ماورا النهر (فرارود) و نواحی مرکزی فلات ایران قرار داشت، از دیرباز دارای اهمیت بود.
معروف‌ترین جاذبه دیدنی کلات نادری، قصر خورشید است

معروف‌ترین جاذبه دیدنی کلات نادری، قصر خورشید است. این قصر از ۶۵ برش سنگی ساخته شده و دارای سه طبقه زیرزمین همکف و بالا است. گچبری‌ها و طلاکاری‌های فراوانی در درون قصر دیده می‌شود و دیوارهای آن بارها برای یافتن گنج‌های نادر شکافته شده است. نکته جالب در معماری این بنا نقش پرندگانی مانند طوطی و میوه‌هایی مانند موز و آناناس است که حکایت از هندی بودن معماران قصر دارد؛ معمارانی که احتمالا نادر شاه از هند آورده بود. روبروی قصر خورشید مسجد گنبد کبود متعلق به دوران ایلخانان و احیا شده توسط نادر افشار دیده می‌شود که در شبستان آن یکی از سلاطین آل جلایر مدفون است. نرسیده به کلات و در ابتدای دوراهی باجگیران، آبشار زیبا و پرآب قره‌سو قرار دارد که در ایام تابستان تفرجگاه مشهدی‌ها است.

تنها راه ارتباطی کلات از طریق تونلی است که احداث آن پیش از انقلاب آغاز شده و بعد از انقلاب به پایان رسیده است. نکته عجیب درباره این تونل این است که ابتدای آن فراخ‌تر است و هر چه به انتهای آن نزدیک می‌شوید تنگ‌تر می‌شود. بعد از تونل، شهر کلات نادری به شکل مستطیل در کنار رود کلات ساخته شده است؛ همان رودی که در ادامه به دشت خاوران می‌رسد و پس از طی مسافتی به آمودریا می‌ریزد.

یکی دیگر از بناهای تاریخی منطقه بند نادری است که در چهار کیلومتری شرق کلات قرار دارد. اصل این بنا متعلق به دوران سلجوقی است و در دوران نادر ترمیم شده است. تاج سد در حدود ۹۵ متر ارتفاع آن ۷۰ متر و ضخامت سد بین ۲۰ تا ۲۷ متر در نوسان است. آجر و ساروج در دیواره سد و سنگ و ساروج در قسمت‌های جانبی آن به عنوان مصالح به کار رفته است.
پایان کتیبه به علت مرگ نادر رها شده است

کتیبه نادری در دربند که یکی از ورودی‌های کلات است، روی سنگ نوشته شده است. ۲۴ بیت این کتیبه در رثای نادر، فرزند شمشیر، است که ۴ بیت اول آن فارسی و بقیه ترکی درگزی است. پایان کتیبه به علت مرگ نادر رها شده است. در کنار کتیبه نادر و بر بالای تنگه دربند، برج هشت متری ارغونشاه قرار دارد. این برج از کف رودخانه ۴۰ متر ارتفاع دارد. ورود و خروج به حصار کلات در گذشته از این برج مراقبت می‌شده است.

در کنار این‌ها باید به لوله کشی ۱۲,۰۰۰ متری اشاره کرد که به وسیله آن استادکاران ایرانی با تراشیدن دل سنگ‌ها با قطر یک متر و قرار دادن آنها با طولی در حدود ۳۰ تا ۶۰ سانتی‌متر در کنار هم، آب را از آبشار قره‌سو به قصر خورشید می‌آوردند. در ارتفاعات بالای کلات قلعه‌ای به نام فرود دیده می‌شود و در شاهنامه فردوسی به کلات و نبردی که در آن بین ایرانیان و تورانیان به رهبری فرود، پسر سیاوش، در می‌گیرد اشاره شده است.

از دیرباز و در دوران نادر شاه و تا زمان رضا شاه، برای جلوگیری از حمله تاتارها و ترکمن‌ها و ازبک‌ها، از آن سوی آمو، عشایر کرد، ترک، لر، عرب و فارس به اینجا کوچانده شده‌اند و همین باعث تنوع قومی و زبانی فراوانی در منطقه شده است.

در سراسر جنوب کلات کوه‌های هزار مسجد با پوشش جنگلی تنک دیده می‌شود. سراسر این ارتفاعات را جنگل‌های خودروی سرو کوهی یا ارس پوشانده است. چوب ارس بسیار مقاوم و سازگار با آب و هوای نیمه‌‌مرطوب و خاک اسیدی است. در ارتفاعات هزار مسجد غیر از ارس گونه‌های مختلف زرشک، نسترن، گردو و پسته‌ی‌کوهی نیز دیده می‌شود.
منبع:کجارو

آشنایی با تربت حیدریه

آشنایی با تربت حیدریه

آشنایی با تربت حیدریه
تربت‌حیدریه شهری در استان خراسان رضوی است که ۲۴ هزار کیلومتر وسعت دارد و در ۱۴۰ کیلومتری شهر مقدس مشهد واقع‌شده است. تربت‌حیدریه به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین مراکز تولید زعفران شناخته می‌شود و عرفای زیادی را در دل خود پرورش داده است. تربت‌حیدریه از شرق به تایباد، تربت‌جام و رشتخوار، از غرب به کاشمر، از شمال به مشهد، نیشابور و فریمان و از جنوب به شهرستان مه ولات منتهی می‌شود. تربت شهری با وسعت ۲۴ هزار کیلومتر در جنوب غربی مشهد است و ارتفاع آن از سطح دریا ۱۳۳۳ متر است. بلندترین قله تربت‌حیدریه، قله مکان است که ارتفاعی برابر با ۳۰۱۳ متر دارد. تربت‌حیدریه با شهرستان مشهد ۱۴۰ کیلومتر و با تهران ۱۰۸۶ کیلومتر فاصله دارد. بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۵ جمعیت تربت‌حیدریه برابر با ۲۲۴۶۲۶ نفر است. تربت چهارمین شهر پرجمعیت استان خراسان رضوی است. نام تربت‌حیدریه در دوران حکومت اشکانیان، «زاوه» بوده و نام کنونی این شهر هم وجود عارفی بانام «قطب‌الدین حیدر تونی» در این ناحیه بوده است.نام زاوه در بسیاری از منابع آورده شده که زاوه اولین شهری است که موردحمله مغول قرار گرفت، در همین زمان بود که قطب‌الدین حیدر تونی، عارف قرن ششم، درگذشت.از حمله مغول تا به عصر صفوی، اسناد و شواهد زیادی در رابطه با زاوه یا تربت امروزی در دسترس نیست، دومین باری که زاوه رونق گرفت، در عصر قاجار بود. اسحاق خان قرایی (از خوانین عصر قاجار) کمر به آبادانی زاوه بست و به این منطقه توجه ویژه‌ای کرد، اسحاق خان به‌اندازه‌ای به تربت ارج‌وقرب بخشید که تا مدت‌ها از تربت‌حیدریه بانام تربت اسحاق خان یاد می‌شد. لباس محلی مردم تربت‌حیدریه، لباس محلی است که به‌عنوان لباس خراسان رضوی شناخته می‌شود و در این ناحیه پوشش خاصی دیده نمی‌شود. لباس محلی مردان سرپوش‌ها: کلاه نمدی، شب‌کلاه، مندیل، کلاه دوره دار، کلاه پهلوی، کلاه قرص، عرقچین، کلاه ترمه، گردن پیچ تن‌پوش: جلیقه، پیراهن، قمیس، لباده، نیم‌تنه، پالتو، شلوار، قارت (شبیه به کت ولی بلندتر)، قبا، مچ پیچ (پارچه‌ای که مردان به دوردست می‌بندند)، پاپوش لباس‌های محلی زنانه عبارت‌اند از: سرپوش، دستمال، روبند، کلوته (نوعی کلاه که با سکه تزئین می‌شود)، کوسه (شبیه به چارقد ولی نازک‌تر مخصوص تابستان)، عرقچین، تن‌پوش یا پیراهن، دالاق (شبیه به جوراب از نوک پا تا کمر را می‌پوشاند)، شلیته، شلوار، یل (شبیه به جلیقه)، چادر، پاپوش از سوغاتی‌های تربت‌حیدریه می‌توان به زعفران، پسته، بادام، گردو و خشکبار اشاره کرد. صنایع‌دستی تربت عبارت‌اند از چاقو، فرش‌بافی، ابریشم‌بافی، نمدمالی، گلیم‌بافی، پلاس بافی و سفالگری. در جشنواره غذاهای محلی تربت که در سال ۹۳ در این منطقه برگزار شد، زنان محلی و روستایی بیش از ۱۰۰ غذا را به ثبت رساندند. ازجمله غذاهای محلی تربت‌حیدریه و روستاهای آن می‌توان به اشکنه ریواس، کدو بشیر، بلغور بشیر، قروتی، گرماس، ماست جوش و اشکنه بنه اشاره کرد. از مهم‌ترین جاذبه‌های تاریخی تربت‌حیدریه، مقبره قطب‌الدین حیدر و ایوانی از مسجد جامع قدیم است.کاروانسرای طبسی، موزه مردم‌شناسی، خانه امینی، حمام حاجی رئیس، مزار بوری آباد، بنای مقبره و مسجد شیخ حیدر کدکنی آتشكده بازه هور و بقعه شاه سنجانشاره کرد. از جاذبه های طبیعی تربت می‌توان به باغ ملی، پارک کوهستانی پیشکوه، منطقه گردشگری رودخانه حصار، آبشار رود معجن و قله ملکوه اشاره کرد. معادن طلای زرمهر تربت حیدریه که در روستای زرمهر واقع شده است، تولیدکننده اولین شمش‌های طلا در کشور است.
منبع: کجارو

ده ساختمان متروکه در دنیا

ده ساختمان متروکه در دنیا

ده ساختمان متروکه در دنیا
هر ساختمان متروکه داستانی برای گفتن دارد ، چه این داستان ها واقعی باشد چه افسانه ، همیشه شنیدنی هستند. ساختمان های متروکه می توانند ترسناک باشند ، بدون شک اینچنین است چرا که مدتها کسی به داخل آنها قدم نگذاشته است و وجود گرد و خاک و گاهی تارعنکبوت هایی که گوشه و کنار ساختمان ها را در بر گرفته یا حتی شاخ و برگ گیاهانی که ساختمان را احاطه کرده است ، باعث می شود این ساختمان ها بیشتر مناسب فیلم های ترسناک و داستان های ارواح باشد. با لست سکند همراه باشید تا ببینید داستان هر یک از این ساختمان های ترک شده چیست ؟

جزیره راس (Ross Island ) - هند

این جزیره به خودی خود یک متروکه به شمار می آید ، جایی که در گذشته به آن \"پاریس شرق\" گفته میشد. گیاهان و شاخ و برگ درختان بخش عظیمی از ساختمان های مخروبه این جزیره را در بر گرفته اند.

این جزیره در ابتدا محل اقامت مقامات دولت بریتانیا بود ، همچنین پس از شورش هندی ها در سال 1857 ، محل مجازات شورشیان هندی به شمار می رفت. ساکنین بریتانیایی این جزیره در آن ساختمان هایی شیک با سالن های رقص ، استخر ، باغ و نانوایی ساخته بودند اما در سال 1941 زلزله ای رخ داد و بخش عظیمی از این ساختارها را خراب کرد و پس از آن هجوم ژاپنی ها باعث شد تا همان اندک خانواده هایی که در این جزیره ساکن بودند آن را ترک کنند. جزیره راس تا سالها بین ژاپن و انگلستان رد و بدل می شد تا سال 1979 این جزیره به نیروی دریایی هند سپرده شد. امروزه تورهای گردشگری روزانه به این جزیره می روند و افرادی که دوست دارند راز و رمز این جزیره متروکه را بدانند به آن سفر می کنند.بیمارستان نظامی بیلیتز ( Military Hospital in Beelitz ) – آلمان

این بیمارستان نظامی وهم آور زمانی رهبر نازی ها ، آدولف هیتلر ، را در اواخر سال 1916 و طی جنگ جهانی اول درمان کرده است. بیمارستان نظامی بیلیتز در قرن 19 برای کمک به بیماران مبتلا به سل در برلین ساخته شد اما پس از فروپاشی آلمان شرقی دیگر متروکه باقی ماند. این ساختمان امروزه یکی از ترسناک ترین ساختمان هاییست که در برلین می توانید ببینید که در قسمت هایی از فیلم مشهور \"پیانیست\" نیز مشاهده می شود.

 

شتو میراندا ( Chateau Miranda ) – بلژیک

این ساختمان متروکه به دلایل مختلفی مورد استفاده قرار گرفته است. در ابتدا توسط یک اشراف زاده فرانسوی ساخته شد و بعنوان اقامتگاه تابستانی آنها مورد استفاده قرار می گرفت. درجنگ جهانی دوم یک نوانخانه برای نگهداری کودکان بی سرپرست و بیمار مورد استفاده قرار گرفت و بعدها دوره ای کوتاه نیز به دفتر راه آهن تبدیل شد. اما امروزه به یک ساختمان متروکه برای ترساندن مردم مبدل شده است.

اگرچه صاحبان این ساختمان قدیمی پیشنهادات متعددی برای فروش آن دارند اما از فروش ساختمان امتناع می کنند. هرچند گفته می شود قرار بود در نهایت این ساختمان بزرگ و زیبا به یک هتل تبدیل شود اما در حال حاضر این ساختمان در طبیعت رها شده و معلوم نیست چه سرنوشتی منتظر آن است اما تصویری وهم آور در این منطقه ایجاد کرده است.هتل هالودووو پالاس ( Haludovo Palace Hotel ) – کرواسی

این هتل در سال 1971 افتتاح شد و نظر گردشگران را به جزیره کوچک کرک در کرواسی جلب کرد. اما در اوایل سالهای 1990 که جنگهای یوگسلاو آغاز شد این جزیره دیگر یک مقصد گردشگری محبوب و پرطرفدار نبود و هتل نیز میهمانی را به خود نمی دید. بنابراین به مرور زمان به یک ساختمان متروکه تبدیل شد.

 

ساختمان بوزلودژا ( Buzludzha Monument ) – بلغارستان

این بنای تاریخی بر فراز کوههای بلغارستان قرار گرفته است که در گذشته محل استقرار و گردهمایی حزب کمونیست بلغارستان بود. در زمانی که این حزب قدرت را در دست داشت اعضای آن در این ساختمان نشست هایی داشتند و تصمیماتی را می گرفتند. اما پس از سرنگونی این حزب و از دست دادن قدرت در سال 1989 ، این ساختمان بدون ساکن و متروکه باقی ماند. هرچند امروزه این ساختمان همچنان بنایی مهم تلفی می شودچرا که در هر حال بخشی از تاریخ کشور بلغارستان را پشت دیوارهایش ثبت کرده است.

 

پریپیات ( Pripyat ) – اوکراین

در 26 آوریل سال 1986 ، نیروگاه اتمی شهر چرنوبیل دچار آسیب شد و رادیواکتیو 10 برابر بیشتر از بمب های هسته ای که در هیروشیما رها شدند ، شهر چرنوبیل در اوکراین را در بر گرفت. حدود 350000 نفر مجبور شدند خانه هایشان را ترک کنند ، سرعت این ترک کردن به قدری بالا بود که همه چیز سر جای خودش قرار دارد و به نظر می رسد این شهر در آن تاریخ یخ زده است. امروزه افراد کمی اجازه ورود به این منطقه را دارند و لقب شهر ارواح به روی این شهر گذاشته شده است. هنوز به دلیل بالا بودن سطح رادیو اکتیو در این شهر ، امکان سکونت در آن وجود ندارد.

 

پرورشگاه روم ( Rum Orphanage ) – جزیره بویوک آدا ، ترکیه

این ساختمان بزرگ چوبی در بویوک آدا ، در سواحل ترکیه ، در ابتدا قرار بود یک هتل لوکس و کازینو شود. هرچند اینگونه نشد و به دلیل مشکلاتی که پیش رو بود ساختمان در اوایل قرن بیستم فروخته شده و به یک پرورشگاه تبدیل گردید. این ساختمان یکی از بزرگترین ساختمان های جوبی تاریخی اروپا به شمار می رود که تا سال 1964 فعالیت خود را بعنوان یک پرورشگاه ادامه داد اما از آن پس متروکه باقی ماند.قلعه بنرمن ( Bannerman Castle ) – نیویورک

قلعه بنرمن در جزیره Pollepel در رودخانه هادسون قرار دارد که در گذشته انبار مهمات شخصی به نام فرانک بنرمن بوده است او و همسرش در کنار انبار اسلحه ای که داشتند یک خانه شبیه قلعه ساختند و تابستان در آن اقامت می کردند. اما در سال 1920 انفجارهایی در این قلعه رخ داد و آتشسوزی های مکرر آسیب های زیادی به آن وارد کرد و به مرور زمان به فراموشی سپرده شد و متروکه باقی ماند. هرچند این قلعه زیبایی را که در گذشته داشته است ندارد اما همچنان نام صاحب خود را یدک می کشد و امروزه افرادی که به سازه های تاریخی علاقه مند هستند با قایق به این جزیره رفته و از این سایت قدیمی دیدن می کنند.پرورا ( Prora ) – آلمان

سه سال پیش از حمله آلمانی ها به لهستان در سال 1939 ، هیتلر دستور داد تا یک ریزورت گردشگری به طول سه مایل در جزیره روگن بسازند که نام آن را پرورا گذاشتند. پرورا در آن زمان بزرگترین ریزورت در جهان به شمار می رفت. اما زمانیکه جنگ جهانی دوم آغاز شد ، ساخت پرورا متوقف شده و برای دهها سال متروکه باقی ماند. امروزه نیز بزرگترین ریزورت جهان میهمانی به خود نمی بیند مگر میهمانانی که ما آنها را نمی بینیم !

 

ساختمان یونیک ساتورن \" برج ارواح \" ، بانکوک ، تایلند

ساختمان یونیک ساتورن با نام مستعار \"برج ارواح \" برای عموم مردم شناخته شده است و در شهر بانکوک قرار گرفته است. این آسمان خراش مرموز و اسرار آمیز در سال 1990 ساخته شد. به دلیل مشکلات مالی که حین ساخت این برج پیش آمد ، ادامه ساخت این بنا در سال 1997 متوقف شد و این برج نیمه کاره به محلی برای علاقه مندان به نقاشی های دیواری تبدیل شد. اگرچه بالا رفتن از دیوارهای این برج کار بسیار خطرناکی است اما این کار علاقه مندان زیادی دارد ، آنها با بالا رفتن از دیوار این برج به داخل آن می روند.

با ده ساختمان متروکه در دنیا آشنا شوید ‏
منبع: لست سکند